"На килимі життя" ювілейна етнографічна виставка Віктора Косаківського (м.Вінниця)

„На килимі життя”

ювілейна етнографічна виставка  

Віктора Косаківського

(м.Вінниця)

 

      Світлиця ОЦНТ                                                       23.02- 08.03.2022 року

 

Косаківський Віктор Афанасійович народився 31 січня 1962 року в смт. Чечельник Вінницької області. З шкільних років батько Афанасій Афанасійович привчав сина до плетіння кошиків, адже всі чоловіки по батьківській лінії займались лозоплетінням, а по лінії матері жінки – вишивальниці, ткачі, килимарниці тощо. Бабуня Соломія Филимонівна працювала за ткацьким верстатом, заправленим для ткання доріжок. Донині у родині збереглись килими, рядна, налавники і залавники (підвіконня), виткані бабусею Соломією в середині ХХ ст. Напевне, саме тому з раннього дитинства Віктор Косаківський і захопився етнографією рідного краю. По закінченню  школи та строкової служби в армії поступив вчитися до Вінницького державного педагогічного інституту ім. М. Островського на історичний факультет (1984-1988 рр.)   Здобувши кваліфікацію вчителя історії та суспільствознавства, працював у Вінницькому обласному краєзнавчому музей, де пройшов становлення науковця від молодшого до провідного наукового співробітника і завідувача сектором археології та етнографії (1988-2000 рр.). З жовтня 2000 року – викладач у Вінницькому державному педагогічному університеті ім.М.Коцюбинського.

Нині  Віктор Афанасійович Косаківський – знаний етнолог, етнограф, археолог, фольклорист, музеєзнавець, майстер народної творчості, педагог, кандидат історичних наук, доцент кафедри культури, методики навчання історії та спеціальних історичних дисциплін факультету історії Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського, дійсний член Центру дослідже-ння історії Поділля, член Національної спілки краєзнавців України, член науково-технічної ради природного парку «Кармелюкове Поділля», автор 245 наукових праць. На матеріалах, зібраних в смт.Чечельник, захистив дисертацію на тему: «Етнокультурна характеристика населення містечка Чечельник в історичному розвитку ХІХ – початку ХХІ ст.» Учасник 111-ти міжнародних, всеукраїнських, регіональних та університетських наукових конференцій, автор 12 мистецько-етнографічних виставок.

Тісно співпрацює з Вінницьким обласним центром народної творчості. Спільно реалізовано ряд науково-дослідних та мистецьких проектів. Зокрема, проведено фольклорно-етнографічні експедиції до сіл Стіна (2000 р.) і Буша (2007 р.) та опубліковано колективні монографії: «Одвічна Русава: етнографія та фольклор с. Стіна на Поділлі» (2003р.) та «Буша: Природа, археологія, історія, етнографія та фольклор сіл Бушанської сільської ради»(2009 р.). Проведено науково-практичні конференції та видано збірники наукових праць: «Матеріали до етнології Поділля: Польові дослідження». Вип. 1. (2005 р.) та «Подільське традиційне ткацтво: Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф., м. Вінниця, 30 верес. та 1 жовт. 2008 р.»(2009 р.). Проведено спільні виставки: «Килими Поділля» (2008), «Вінниччина автентична (народні строї подолян)» (2016 р.), «На перехресті скатерок і рушників» (2019 р.), «А сорочка мамина –

серцю мила», ювілейна виставка Н.М. Шпак-Косаківської (2019) та «Мистецтво одного села (с. Рогізка Чечельницького району)» у Національному музеї літератури України, м. Київ (2019 р.).

З нагоди 60-річчявід від дня народження Віктора Косаківського  у Світлиці ОЦНТ відкривається його персональна  етнографічна  виставка  «На килимі життя», в експозиції якої представлено 76 етнографічних експонатів з колекції родини Косаківських (ткані килими і налавники, вишиті рушники та скатерки, чоловічі та жіночі сорочки, пояси, костюми,  чоботи, шапки, хустки, дерев’яні побутові речі та корзини з лози власного виготовлення). Вкрапленням в експозицію виставки є дисертація Віктора Афанасійовича, книги з його публікаціями  та родинні фото.

Сподіваємось, що відвідувачам виставки буде надзвичайно цікаво подивитись предмети старожитностей  рідного краю та познайомитись з діяльністю славної подільської  родини Косаківських.


Date   Опубліковано: 2022-03-21    Інші Виставки