14 серпня ми святкуємо Медовий Спас або, як ще кажуть, Маковія. Цього дня до церкви традиційно несуть святити мед, воду, квіти, зілля й мак. Зазвичай, квіти й трави збирають у букетики − «маковійчики».
Маковійчик – це не просто гарне різнотрав’я, це – хатній оберіг, який треба зібрати власноруч. Кожна квітка в ньому має своє призначення. В маковійчику обов’язково мають бути достиглі голівки маку. Це може бути як городній мак, так і мак-видюк (дикий). В народному знахарстві його використовували як засіб проти чародійства: якщо цим маком обсипати дім, то всі відьомські хитрощі зникнуть. М’ята оберігає сім’ю від усякої напасті й додає здоров’я, ласкавці сприяють родинній злагоді, сонях − символ сонця, материнка – на захист родинних зв’язків, для сили роду, рута на нагідки – від хвороб, тирлич – «тирлич, тирлич, мого милого приклич», калина – на дівоче щастя. А ще − чорнобривці, айстри, васильки, любисток, петрів батіг, деревій тощо. Кожна рослина має своє призначення і свої лікарські властивості, тож вибрати кожен може саме те, що йому потрібно. Квіти обв’язують червоною стрічкою чи ниткою, яка завжди оберігала від «вроків».
Після освячення букет квітів або окремі голівки маку клали за образи і зберігали до весни. Весною мак розсівали по городу, ним обсипали корів і господу «від усього лихого», а засушені квіти на Благовіщення вплітали дівчатам у волосся – «щоб не випадало».
Маковійчика і сьогодні може зробити кожен. Для цього потрібно підготувати різні квіти-трави (фото 1), а також ножиці, скотч, нитку, дріт. Форму букета, набір трав кожна майстриня може обирати на власний розсуд. В нашому маковійчику будуть і декоративні елементи – квіти з кукурудзиння. Тому спочатку ми зробимо їх. Для цього потрібно заздалегідь підготувати листя з качанів кукурудзи (фото 2). Вибирати потрібно ті листочки, що знаходяться найближче до качана – вони тонкі, ніжні, гнучкі і мають чудові рожеві відтінки. Зробимо два види квіток: троянду і яблуневий цвіт.
Для троянди кожну «пелюстку» кукурудзиння потрібно скласти вдвічі, не перегинаючи (фото 3), зібрати кілька таких пелюсток разом і перев’язати їх дротом (можна і ниткою, але дротом зручніше) (фото 4).
Ножицями обережно розрівнюємо кожну пелюсточку зсередини і – маємо ніжну троянду (фото 5). Для того, щоб зробити квітку яблуневого цвіту згинаємо пелюстку кукурудзиння навпіл (фото 6), вирізаємо з неї дві пелюстки для квітки (фото 7).
Зібравши разом кілька пелюсточок, скручуємо їх дротом, розправляємо кожну − і отримуємо ніжну квіточку (фото 8).
Тепер можна починати робити маковійчика. Вершечок робимо з колосків, оскільки хліб – найголовніший. Формуємо пучечки з колосків і маку (фото 9). Колоски можна брати різні – пшениці (колосистої і звичайної), жита, вівса тощо. Збирати їх треба трохи недостиглими щоб зерно не осипалося. Гарно, коли в букеті багато різних колосків.
Кожен пучок з маківкою обмотуємо скотчем (можна і ниткою, мотузкою, але скотчем зручніше – він тонкий, його не видно, з ним швидко працювати). Робимо 5 таких пучків.
Складаємо пучечки в один букет − це буде вершечок маковійчика (фото 10). Букет викладаємо на одну сторону, формуємо так, щоб його потім можна було повішати на стіну. Зібрані пучки перемотуємо дротом і робимо з нього петлю (фото 11). Кінець проволоки не обрізаємо, він ще знадобиться.
Далі кладемо калину з дубовим листям. Це символічно: дуб – чоловічий символ, а калина – жіночий (фото 12). Калину та інші рослини треба брати не перестиглими, поки вони ще гнучкі, не ламаються, не осипаються. Кетяги і листя примотуємо тим самим дротом і лишаємо його для наступних рослин.
Шар за шаром додаємо різні квіти і трави (кожен рядок квітів примотуємо дротом). Їхнє розташування залежить від вашого смаку і бажання. Можна підбирати за кольорами, за символічним значенням (як, наприклад, калина з дубом), за величиною (фото 13).
В нашому маковійчику після квітів ставимо декоративні трояндочки з кукурудзиння (фото 14).
Щоб підкреслити їхній ніжний колір – додамо ще червоної калини і, знизу, – дубових листочків (фото 15). Обрізаємо рівно кінчики трав, обмотуємо їх дротом, закріплюємо його і обгортаємо дубовим листям (фото 16). Поверх обмотуємо косичкою з ниток. Можна використати стрічку, вишиту смужку. Маковійчик – готовий! Його можна повішати на стіні і насолоджуватися спогадами про літо цілий рік! Цілющий аромат трав, барви літніх кольорів стануть справжніми ліками у похмурі осінні дні.
Примружив сонях довгі війки,
Заслухавсь, як вуркоче джміль.
Бабуся внучці маковійку
Складає із городніх зіль.
Бере кудрявці й материнку,
чебрець, нагідки, васильки,
отак, як кожна українка
на Маковія – всі віки.
Ще чорнобривців слід покласти.
Ромен й сокирки – по стеблу.
І руту-м’яту, щоб напасті
Завжди обходили малу.
Та юний сонях, щоб Світило
Було ласкавим до людей.
«У місті маківок купила…
Який без маку Маковей?!»
Валентина Сторожук
Записала Наталя Сентемон