Майстер-клас проводить майстриня з вишивки та декоративного розпису Тетяна Рихліцька, м. Вінниця
Традиційна вишивка Східного Поділля має велику кількість різних технік. Сьогодні ми розглянемо дві з них: «поверхницю» та «кафасор», які використовувались для вишивки підуставкового орнаменту на жіночих сорочках Могилів-Подільського району (фото 1). Цікаво, що інші частини сорочки такою технікою не вишивали. Більше того, на Східному Поділлі ці техніки ніколи не використовували, як самостійні, лише, як додаткові. Поверхницю і кафасор часто вважають різними назвами однієї техніки, але ці техніки, хоча і схожі – мають суттєві відмінності. Цими техніками можна утворювати виключно геометричні орнаменти.
Варто зазначити, що в інших регіонах України ці назви можуть означати інші техніки вишивки.
Для роботи нам знадобиться шматок світлої тканини полотняного переплетення, голка, нитка муліне, ножиці, схема (схему можна зробити самим за зразком вишивки) (фото 2,3).
Спочатку зробимо зразок у техніці «поверхниця». Для вишивання беремо нитку вдвоє, засиляємо голку, так, щоб лишилась петля і протягуємо голку на 2 нитки тканини (фото 4).
Оскільки тканина може мати різну щільність, потрібно перед початком роботи визначити, який буде стібок і яка буде відстань між стібками (кількість ниточок). Всі стібки мають бути на однакову кількість ниток і відстань між ними теж має бути однакова. Можна зробити попередню пробу. На нашій тканині робимо стібки на 6 ниток і відстань на 2 нитки полотна. Спочатку закріплюємо нитку − протягуємо голку на 2 нитки,затягуємо петлю, щоб не робити вузлик (фото 5), тепер справа наліво відраховуємо решту чотири нитки і виходимо на лицьову сторону – разом маємо 6 ниток – стібок (фото 6,7).
В поверхниці стібки завжди йдуть вертикально доверху. Шиємо перший стовпчик доверху (фото 8,9 (зворот)), а тоді «змійкою» опускаємось вниз, перевертаючи тканину.
Стібки мають бути паралельними, вони йдуть тільки вгору. Поверхницю вишивають завжди стовпчиками знизу доверху справа наліво (фото10, 11(зворот)).
Маємо зразок вишивки поверхнцицею (12,13 (зворот)).
Тепер вишиємо зразок в техніці «кафасор». Кафасор вишивається справа наліво і знизу догори. Закріплюємо нитку так само, як і в поверхниці, на 2 нитки. Після цього набираємо чотири нитки вверх (фото 14). Вишиваємо за тією ж схемою, що і поверхницю, відмінність в тому, як лягає нитка на звороті.
В кафасорі всі стібки йдуть по діагоналі в одному напрямку (фото 15,16). Отримуємо завершений зразок (фото 17,18).
У вишивки кафасором більша щільність, ніж в поверхниці? і вишивається зразок трохи швидше. Ще один зразок вишивки кафасором на фото 19,20 – елемент сорочки, вишитої Тетяною Рихліцькою.
Ці техніки стануть гарним доповненням у вишивці сорочки Східного Поділля.
Записала
Наталя СЕНТЕМОН