«Корифей подільської витинанки» так хмільничани називають Дмитра Власійчука, жителя свого міста, майстра стародавнього виду декоративно-прикладного мистецтва витинанки, члена Національної спілки майстрів народного мистецтва України, відмінника народної освіти. За 55 років плідної творчої праці в курортному містечку Хмільник, куди в 1963 році, після закінчення Вижницького училища прикладного мистецтва з фаху різьби по дереву, Дмитро Іванович був направлений як художник-дизайнер на місцеву меблеву фабрику. З того часу доля майстра тісно пов’язана з Поділлям. Здобув вищу освіту у Вінницькому педагогічному інституті. 33 роки працював вчителем образотворчого мистецтва, креслення, народознавства та етики у місцевій загальноосвітній школі №1 і одночасно вів дитячу студію, де навчав учнів аплікації соломкою, різьбленню по дереву, флористиці, писанкарству, витинанці тощо. Нині Дмитро Іванович працює викладачем відділу образотворчого мистецтва у Хмільницькій школі мистецтв, де прищеплює дітям любов до народного мистецтва, виховує своїх послідовників.
Майбутній митець народився у мальовничому селі Малятинці Кіцманського району Чернівецької області, що на Буковині. Село має давню історію. Його жителі пишаються своїми відомими односельцями. Крім Дмитра Власійчука ця благодатна земля зростила письменника Івана Кушнірика, поета та художника Стефана Шимановича, а також довгожителя Їллю Чорнолицького, чиє імʼя носить сільський етнографічний музей.
15 березня 2014 року Дмитро Власійчук відзначив 78 років від дня народження. Гортаючи сторінки життєвого і творчого шляху майстра, переконуєшся, що він завжди перебуває у творчому неспокої, постійно прагне удосконалення в своїй улюбленій справі.
В дитинстві Дмитро вирізнявся серед однолітків спостережливістю, поміркованістю, мрійливістю та допитливістю. Його вабило все красиве: природа, живопис, вироби майстрів декоративно-прикладного мистецтва, архітектурні пам’ятки… Цікавився українською історією і традиціями. Мало хто бачив його на футбольному полі, в компаніях ровесників, чи де-інде ще. Любив усамітнитися, злитися з природою і годинами милуватися краєвидами та вдихати пахощі трав.
В сім’ї Власійчуків − Марії Іванівни та Івана Танасійовича, Дмитро був єдиною дитиною. В 1944 році, коли хлопчику виповнилося 7 років, батько загинув на війні, мама в свої 58років відійшла в потойбічний світ. Родичі кажуть, що талант він успадкував від батька, який мав гарний голос та любив малювати.
Односельці частенько казали, що Власійчукова дитина «не господарська». В його руках завжди був олівець, як талісман, подарований Надією Бідак, вчителькою початкових класів. В скрутні післявоєнні часи школярі писали чорнильними ручками з бузини. Таким диво-інструментом багато не помалюєш, тому олівець для Дмитра був справжньою знахідкою, безцінним подарунком, тому і пильнував, щоб ні в якому разі не загубити в полі, куди бігав на замальовки.
Після закінчення 10 класів, Дмитро зі своїм художнім доробком подався до Вижницького училища прикладного мистецтва, де йому делікатно порадили звернутися до знаних художників за консультацією, що він і зробив. В Чернівецькому обласному осередку Національної спілки художників України Дмитро познайомився зі знаними на Буковині художниками − Корнелієм Дзержиком і Одаркою Кисилицею. Перейнявши від них досвід роботи в створені живописних робіт, майбутній митець через рік вступив до училища. На другому курсі навчання його призвали на строкову службу в армію. Дмитро три роки служив зв’язківцем, ці війська тоді називали армійською інтелігенцією. Завдяки своєму хисту, військовослужбовець Власійчук був і картографом, і художником, і писарем секретної служби. Завжди був у полі зору. Від армійців і служивих командного складу Дмитро мав повагу. Там він і закохався у Галину, молоду привабливу продавчиню воєнторгу, яка через рік після демобілізації Дмитра, стала його вірною дружиною. В 1961 році народила сина Валерія. Нині подружжя тішиться внучкою Валентиною, яка, як і її батько Валерій Дмитрович, закінчила з відзнакою Вінницький політехнічний університет і працює програмістом.
Витинанкою Дмитро Іванович почав займатися несподівано для себе у 80-і роки. З його розповіді ми дізналися про перші спроби майстра. А розпочалося все з того, що одного дня, повертаючись з роботи, зайшов Дмитро Іванович у молочний магазин, де звернув увагу на паперові серветки з ажурно вирізаними краями, які прикрашали полиці магазину. Також його погляд зупинився на мережаному паперовому головному уборі у вигляді корони, в якому красувалася молода продавчиня Галина. Саме вона і провела майстер-клас для молодого хлопця з виготовлення цього ажурного дива. Та значимість і цінність витинанки він зрозумів лише тоді, коли познайомився з відомою витинанкаркою, фольклористкою, краєзнавцем, етнографом Марією Руденко із с.Слободи-Яришівської Могилів-Подільського району під час проведення в 1991 році в Могилеві-Подільському Всеукраїнського свята народного мистецтва «Українська витинанка». З того часу цей оригінальний вид мистецтва заполонив його душу. Як каже Дмитро Іванович: «В солодкій його неволі я перебуваю й досі. Для мене витинанка − невід’ємна частина мого буття, вона надає можливість поринути у глиб віків та краще зрозуміти власний народ».
З того часу минуло чверть століття. Дмитро Власійчук набув широкого визнання на Вінниччині та далеко за її межами. Темою для його творів стають враження та спостереження чарівного світу природи, але переважна більшість сюжетів пов’язана з українськими традиціями та святами. Важливою у його творчості залишається українська історія, її трагічні сторінки, пов’язані з голодомором, війною, Чорнобилем… Особливого натхнення надає художнику українська пісня, ліричні слова якої знаходять у мереживі витинанок свої зримі образи. Твори хмільницького митця експонуються на всеукраїнських, обласних виставках декоративно-прикладного мистецтва, зберігаються у вінницьких обласних музеях, Могилів-Подільському будинку народної творчості та музеї народного мистецтва ім.М.А.Руденко, картинній галереї Вінницького політехнічного університету та у приватних колекціях в Польщі, Румунії, Англії, Німеччині, США, Канаді та інших країнах. На батьківщині майстра у с.Малятинці Чернівецької області створена кімната-музей. Його витинанки демонструються в книгах, зокрема в кіноповісті Василя Остапова «Та понеси з України». Важко перелічити його доробок. На сьогодні у майстра понад 2000 шедеврів та 100 персональних виставок у Вінниці, Києві, Хмільнику та інших містах. Важко перелічити початківців, які освоїли ази мистецтва витинкарства та писанкарства, дякуючи майстер-класам Дмитра Власійчука. За 15 років роботи в Хмільницькій дитячій школі мистецтв, 30 його учнів вступили до університетів на відділення декоративно-прикладного мистецтва.
Думка про проведення персональної виставки на своїй батьківщині не покидала майстра впродовж багатьох років. Та як, кажуть в народі, ніщо не буває випадковим. Згодом під проводом директора учбово-методичного центру культури Буковини Миколи Шкрібляка, в рамках мистецької акції «Обмінні виставки між областями України» відбулась довгоочікувана виставка в Буковині. На ній виступив Микола Шкрібляк: «Молитва до Бога простежується в кожній деталі, у кожному кольорі, у кожній формі,- це все сокровенна молитва за рідну землю. У витинанці Власійчука переплелися всі образи нації, що підносить твори подільського митця до кращих зразків народного мистецтва України».
Дмитро Іванович пробував свої сили у різних видах народного мистецтва: аплікації соломкою, папером та тканинами, різьба по дереву, живопис, флористика, писанкарство…, але витинанки в його творчості займають особливе місце.
Нових мистецьких відкриттів Вам, Дмитре Івановичу, Хай не покидає вас відчуття творчого неспокою. Хай людська пошана і розуміння додають Вам сил і творчості.
Олена НАЗАРЕЦЬ