«Мальоване на стіні – вишите на полотні»
персональна виставки стінопису Поділля
народних майстрів Тетяни Рихліцької та Сергія Бугая
та презентація буклету Сергія Бугая «Мотиви подільського стінопису»
Народний розпис є органічним проявом етнічної культури. Мистецька спадщина традиційного народного розпису на Поділлі – багата і розмаїта. Сучасні умови сільського побуту суттєво змінилися, але художня спадщина народного розпису залишається привабливим і актуальним компонентом традиційної культури на Поділлі.
Твори нинішньої персональної виставки Тетяни Рихліцької і Сергія Бугая є свідченням того, що сучасних майстрів даного жанру живить генетична пам’ять про прекрасний вид народної творчості, і ми з певністю можемо говорити про продовження давніх традицій народного розпису.
Особливістю цієї виставки є те, що талановиті майстри Вінниччини презентують не лише роботи подільського декоративного розпису, але й подільські вишиті рушники і сорочки з власних колекцій з такими ж рослинними орнаментами та за їхніми мотивами.
Тетяна Юріївна Рихліцька народилась 18 червня 1979 року в смт. Кельменці Чернівецької області. Народною творчістю стала займатись ще в дитинстві. Переїхавши до м.Вінниці, вже в дорослому віці Тетяна захопилася декоративним розписом, майстерності якого навчалася в талановитої майстрині та педагога Ірини Угринчук. Залюблена в декоративний розпис і вишивку, майстриня весь вільний час використовує для творчості і активно бере участь в обласних та всеукраїнських виставках образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва, є постійною учасницею фестивалю "VinArtFest".
У творчому доробку майстрині нараховується більше 250 робіт, з вишивки та декоративного розпису. Її роботи знаходяться у приватних колекціях в багатьох країнах Європи, в США та Канаді.
Бугай Сергій Олександрович народився 1 червня 1989 року в с.Човновиця Оратівського району. Народною творчістю займається понад 10 років. Образотворчому мистецтву навчався у Вінницькому вищому професійно-технічному училищі №5. Освоївши декоративний розпис, він став талановитим майстром цього виду народного мистецтва, який займається ще й дослідницькою роботою щодо пошуків зразків стінопису, характерного саме для Східного Поділля. З жовтня 2014 року працює у Вінницькому ОЦНТ на посаді провідного методиста з виставкової діяльності. Він часто проводить майстер-класи для дітей області, передаючи їм не лише своє захоплення розписом, але й любов до українських традицій та до рідної землі. За плідну роботу у розвитку та популяризації традиційного народного мистецтва Сергій Бугай двічі (2017 і 2021р.р.) був удостоєний стипендії Президента України для молодих майстрів народного мистецтва. У 2022 році виграв грант Президента України молодим діячам у галузі культури, як головний виконавець мистецького проєкту «Мальована хата».
В експозиції виставки стінопису двох майстрів «Мальоване на стіні – вишите на полотні» Тетяна Рихліцька і Сергій Бугай представили 72 роботи. в яких проглядається найпоширеніший образ народного розпису Поділля як умовне і символічне зображення рослини, що в наукових дослідженнях іменується «вазон», «дерево», «квітка», «гільце» і тому подібне. Цей образ використовують у різних видах народного мистецтва в тому числі і в подільській вишивці. Стає зрозумілим, що саме в компонуванні і розробці деталей і елементів образу проявився творчий хист кожного майстра і саме в цьому виявляються індивідуальні особливості і мистецькі характеристики образу. Другим за поширенням в контексті традицій настінних розписів Поділля виступає квітковий вінок, що має вигляд як завершеного кола, так і прямої квіткової гірлянди, залежно від функції і місця розпису. Окремої уваги заслуговують зображення птахів, які повсюдно присутні в народних розписах серед квітів і листя на деревах.
Отож ласкаво запрошуємо всіх небайдужих до традиційного українського мистецтва долучитися до прадавнього його виду – народного розпису.