Виставка гончарства родини Сергія та Світлани Погонців

Виставка гончарства родини Сергія та Світлани Погонців

У 2006 році Вінницьким обласним центром народної творчості був започаткований цикл виставок „Мистецтво однієї родини”. Мета цього проекту – виявляти та пропагувати творчість майстрів, яких об‘єднує не тільки захоплення однією справою, але й одна родина, що надає їхнім творам неймовірного тепла.
18 травня в нашій Світлиці вже вдруге відкрилась виставка гончарного мистецтва родини Сергія та Світлани Погонців.
Сергій Погонець народився 12 квітня 1970 року, а його дружина Світлана 22 березня 1973 року в с. Крищинці Тульчинського району.
Село Крищинці відоме своїми давніми гончарними традиціями та майстрами гончарної справи такими, як Іван Тарасович Гончар та Олексій Григорович Луцишин. До Великої Вітчизняної війни в Крищинцях працювало 150 гончарів.
Сергій Погонець гончарну справу освоїв залюбки, адже його прадід Погонець Гаврило та дядько Погонець Микола теж були гончарами, тож любов до роботи з глиною у Погонців закладена в їхніх генах. Гончарній справі його навчав Ковтун Семен дідусь дружини Світлани, яка є співавтором керамічних виробів Сергія. Як талановитий художник, Світлана Федорівна розписує керамічні вироби, що виходять з-під рук Сергія і робить їх ще досконалішими. Спочатку майстриня декорувала роботи чоловіка спіралеподібним орнаментом, що був характерним для прадавньої трипільської культури. Нині ж сім’я Погонців відроджує славетні крищинецькі керамічні миски, розписані ангобами і покриті прозорою поливою. При виготовленні мисок, Світлана і Сергій дотримуються прадавніх традицій свого села. Тож виставка «Традиції в родині гончарів» є яскравим доказом того, що родина Погонців є достойними продовжувачами славної гончарної справи своїх дідів – прадідів. Тому у цьому році Сергія та Світлану Погонців прийняли у всеукраїнську спілку майстрів народного мистецтва України. Також у Всеукраїнському конкурсі «ЕтноПосуд-2018» Погонці здобули перше місце. Важливо, що їхні діти також займаються народною творчістю. Зокрема донька Людмила, яка закінчила Тульчинське училище культури (художній відділ) і як живописець має свій оробок картин. На деяких з них талановито зображені керамічні роботи батька та інших гончарів Вінниччини. А 11-річний син Олександр любить працювати за гончарним колом разом з батьком.
В експозиції нинішньої виставки родини Погонців представлено понад 100 керамічних виробів, більшість з них – миски (крищинецькі, адамівські та авторські за мотивами подільських розписів з використанням елементів технік "фляндрівка" та "пускавки". Красуються також на виставці й інші неперевершені керамічні вироби (глечики, горнята, трійнята, кухлі, чайні сервізи, баньки ін.)
Доповнюють експозицію картини доньки Людмили – «Огорнуті теплом», «Творчість Слубського» та «Народна іграшка», а ткож вироби сина Олександра, і хоча його вік молодий та юний він вже вправно працює за гончарним кругом .
Керамічні вироби мистецької родини із славетних Крищинець зачаровують та приваблюють своєю красою і дають нам можливість доторкнутися до української історії, зафіксованої в глині талановитими майстрами.


Date   Опубліковано: 2018-05-18    Інші Виставки