«Мистецтво одного села». Виставка народної творчості с.Крищинець у Києві

«Мистецтво одного села». Виставка народної творчості с.Крищинець у Києві

05-30 жовтня 2012 р. у столичному Національному музеї літератури України відбулась традиційна для Вінниччини виставка народної творчості села Крищинець Тульчинського району Вона стала черговою в рамках проведення Всеукраїнської культурно-мистецької акції «Мистецтво одного села».

У 2001 році з ініціативи управління культури і туризму Вінницької облдержадміністрації, обласного центру народної творчості та Міжнародної громадської організації «Вінницьке земляцтво у Києві» при підтримці Міністерства культури і туризму України започаткована Всеукраїнська культурно-мистецька акція «Мистецтво одного села». В її рамках вінничани вже презентували широкому загалу народну культуру села Війтівка Бершадського району. Акція отримала схвальну оцінку Міністерства культури України та була підхоплена іншими областями.

Упродовж наступних років Вінниччина представляла мистецтво сіл Війтівка — Бершадського, Клембівка — Ямпільського, Стіна — Томашпільського, Бубнівка — Гайсинського, Наддністрянське — Мурованокуриловецького, Буша Ямпільського, Соболівка Теплицького, Животівка – Оратівського районів.

В історичних документах Крищинці згадуються ще в кінці XV ст. Тоді село мало назву Хорошівка

Назву Крищинці (спочатку Хрещенці) воно набуло у XVІІ ст., коли Станіслав Фелікс Потоцький (Щенсний) викупив Тульчинські землі з королівської казни. У 1787 році в Тульчині по дорозі з Канева у Краків заїхав польський король, який залишився дуже задоволений прийомом у палаці Потоцького. В пам’ять про візит короля Потоцький дарує волю жителям Тульчина і навколишніх сіл, а місто Тульчин одержує магдебурське право (право вільної торгівлі).

Все це сприяло розвитку кустарних промислів, а в зв’язку з тим, що село Крищинці геологічно багате на високоякісну глину, його жителі стали займатись гончарством, виготовляючи на продаж чудовий глиняний посуд (макітри, глечики, горнята) та дитячі іграшки-пищики (птахи, баранці та ін.).

На початку XX ст. у Крищинцях працювали понад 150 сімей місцевих гончарів. Для багатьох із них робота з глиною була спадковою справою. Родини Гончарів, Касіянів, Ковтунів, Корчаків, Кравців, Кузиків, Луцишиних, Мельників, Погонців, Свіргунів та інших майстрів своєю творчістю залишили помітний слід в історії не тільки цього відомого осередку, а й всього Поділля.

Вироби Крищинецьких гончарів завжди відзначалися високою якістю, широким асортиментом. Старожили села ще й зараз згадують цілі ряди крищинецького посуду на ярмарках в Тульчині, Тиманівці, Брацлаві, Немирові та інших містах і містечках.

Село Крищинці справедливо вважається одним з найвідоміших гончарських центрів Подільського краю. Крищинецька земля дала світові талант Івана Тарасовича Гончара (1888-1944) – неперевершеного майстра української народної іграшки, основоположника вітчизняної народної керамічної скульптури малих форм, а також його учня і спадкоємця Олексія Григоровича Луцишина (1922- 2001).

Сьогодні в Крищинцях достойно продовжує славну гончарну справу своїх дідів – прадідів Сергій Миколайович Погонець, який є одним із кращих гончарів на Вінниччині. Роботи Сергія та Світлани Погонців разом з творами О.Г.Луцишина займають чільне місце в експозиції нинішньої виставки.

Окрім творів майстрів гончарного мистецтва, село Крищинці представляє сьогодні роботи майстрів і інших видів народного мистецтва. Зокрема, це роботи  різьбярів Олександра Кащея та Бориса Морозова, майстра соломоплетіння Василя Кішика, художників Володимира Олійника, Миколи Лукашенка, Михайла Довганя та Григорія Зорика, вишивальниць Євдокії Мельник, Ганни Гайдушняк, Лідії Семенюк, Тамари Кальченко, Євдокії Мазур, Наталі Ткач, Світлани Кравцуненко, писанкарки Світлани Малої та інших.

Гарним доповненням до експозиції виставки є старовинні витвори декоративно-прикладного, ужиткового мистецтва – ікони, ткані рушники, скатерки, килими, налавники, доріжки, жіночий одяг, тернові хустки, весільні атрибути та старовинні гончарні вироби (гладущики, горнята тощо), авторами яких є крищинецькі народні умільці.

 

 






Date   Опубліковано: 2012-01-29    



Інші Виставки