Арт-хроніка Вінниччини «Мистецтво одного села»

Арт-хроніка Вінниччини «Мистецтво одного села»

З 19 вересня 2014 року в Національному музеї літератури України урочисто відкрилась Всеукраїнська культурно-мистецька акція «Мистецтво одного села», яка була започаткована у 2001 році з ініціативи Управління культури і туризму Вінницької облдержадміністрації, Вінницького обласного центру народної творчості та Міжнародної громадської організації «Вінницьке земляцтво у Києві» при підтримці Міністерства культури України. В її рамках вінничани презентували широкому загалу народну культуру села Війтівка Бершадського району. Акція отримала схвальну оцінку Міністерства культури України та була підхоплена іншими областями.

Упродовж наступних років Вінниччина представляла в місті Києві мистецтво сіл – Клембівка Ямпільського, Стіна Томашпільського, Бубнівка Гайсинського, Наддністрянське Мурованокуриловецького, Буша Ямпільського, Соболівка Теплицького, Животівка Оратівського, Рахни-Лісові Шаргородського, Крищинці Тульчинського районів. 2013 року, саме у цій залі, презентувало своє мистецтво село Андрушівка Погребищенського району.

Цього року Вінницький обласний центр народної творчості з нагоди свого 75-річчя презентує виставку «Арт-хроніка Вінниччини «Мистецтво одного села» з кращих робіт провідних майстрів народного мистецтва області, що зберігаються у фондах Центру. Експозиція створена з найкращих творів народного мистецтва зазначених 11 сіл Вінницької області. Так, відвідувачі виставки мають змогу милуватися старовинними килимами і вишитими сорочками Війтівки та Стіни, побачити знамениту бубнівську кераміку села Бубнівки, де живуть і продовжують справу знаних гончарів, братів Герасименків – заслужені майстри народної творчості України Фросина Міщенко і Тетяна Шпак. Це ж село представлятиме талановита сім’я майстрів – Василь Рижий і Наталія Лавренюк.

Надзвичайно красиві гончарні вироби Сергія Погонця представляють село Крищинці, яке є ще одним потужним Подільським центром гончарного мистецтва, що дав світові неперевершеного майстра української народної іграшки, основоположника вітчизняної народної керамічної скульптури малих форм Івана Гончара (1888-1944) та його учня і спадкоємця Олексія Луцишина (1922-2001). Кияни можуть ще раз доторкнутися душею до мистецьких традицій села Клембівки, яке ще в XІX столітті славилось в Європі своїми вишивальницями, а сьогодні його прославляє на всю Україну і плеяда майстрів народного малярства, першою величиною серед яких є Віктор Наконечний, заслужений майстер народної творчості України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка.

Доповнити знання про народну культуру українського села допомагають домоткані верети і доріжки села Наддністрянське, де і нині зберігаються традиції ручного ткацтва. Каменотесне мистецтво героїчної Буші представлено неперевершеними майстрами-каменотесами Олександром, Миколою та Віталієм Пірняками. Роботи відомої в Україні майстрині народного малярства Марії Деркач (1930-1995), майстрині традиційного писанкарства Тетяни Пірус і талановитої витинанкарки Наталії Гуляєвої представляють село Рахни-Лісові. Також відвідувачі виставки отримають незабутні враження від картин об’ємного різьблення на деревині самобутнього майстра Петра Пипи та майстрів народного малярства Олександра Шульганя і заслуженого майстра народної творчості України Івана Горобчука (с.Андрушівка). Не залишать нікого байдужими і роботи майстрів народного малярства, вишивки, ткацтва та обрядових хлібів сіл Соболівки і Животівки.

Вінницький обласний центр народної творчості, який збирає і зберігає в своїх фондах кращі роботи провідних майстрів народного мистецтва своєї області, дбає про збереження та розвиток традиційної народної культури на Вінниччині. Крім виставок у рамках культурно-мистецької акції «Мистецтво одного села», у Вінницькій області започатковані та проводяться велика кількість обласних, всеукраїнських та міжнародних культурно-мистецьких проектів, серед яких: Міжнародне свято народного мистецтва «Українська витинанка» (раз в три роки, м.Могилів-Подільський), Міжнародний пленер каменотесів «Подільський оберіг» (щорічно, с.Буша Ямпільського р-ну), Всеукраїнське свято народного мистецтва «Великодня писанка» (раз на три роки, м.Вінниця), обласні фестивалі народної культури – «Скарби Поділля» (щорічно, м.Вінниця); «Мамину сорочку пригорну до серця» (щорічно, с.Клембівка Ямпільського р-ну); «Одвічна русава» (раз в три роки, с.Стіна Томашпільського р-ну), обласний пленер гончарів «Освячені горном» (щорічно, с.Бубнівка Гайсинського р-ну).

Вже 66 років поспіль проводиться обласна виставка образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва (м.Вінниця), яка кожного разу відкриває нові імена талановитих майстрів з різних куточків області. У виставковій світлиці Центру щорічно проводяться обласні тематичні виставки – «Різдвяне диво», «Шевченко в народному мистецтві», «Великодня писанка», «Подільська народна іграшка», «А ми тую козацькую славу збережемо», а також персональні виставки майстрів Вінниччини з різних видів народного мистецтва.

Окремо варто сказати про обласну культурно-мистецьку акцію «Вишивана доля Вінниччини», започатковану 2009 року, за час якої 45 вишивальниць з усіх районів області вишили подільський рушник довжиною 8 м та шириною 80 см, оздоблений сакральними знаками і символами рідного краю. А до святкування 21-ї річниці Незалежності України всі райони вишили свої рушники, презентувавши їх на V обласному фестивалі народної творчості «Скарби Поділля».

Нинішня виставка в м.Києві під назвою «Арт-хроніка Вінниччини «Мистецтво одного села», організована Вінницьким обласним центром народної творчості з нагоди 75-річчя своєї діяльності, засвідчує невичерпний талант українського народу, закладену на генетичному рівні високу його духовність, прагнення зберегти і примножити традиційну народну культуру для прийдешнім поколінь. Тож запрошуємо здійснити подорож до чистих джерел народної творчості Східного Поділля.

Почесними гостями урочистого відкриття виставки були: генеральний директор Національного музею літератури України Г.О.Сорока, ЗАУ, начальник управління культури і туризму ОДА Скрипник М.В. і директор ОЦНТ Т.О.Цвігун, заступник директора УЦКД – Садовенко С. М., голова громадського об’єднання „Столичні ініціативи” Добруцький І.І., депутат Верховної Ради Шпак С.Г., поетеса Н.Ю. Гнатюк.






Date   Опубліковано: 2014-09-23    



Інші Виставки