«Мужність в мистецтві» виставка І.Д. Коваля

«Мужність в мистецтві» виставка І.Д. Коваля

«Мужність в мистецтві»
– таку назву має персональна виставка пам’яті майстра народного малярства Івана Дмитровича Коваля
(1946 – 2000 рр.), яка відкрилася у Світлиці ОЦНТ 23 лютого.

9 лютого 2016 року виповнилось би 70 років від дня народження майстра народного малярства Івана Дмитровича Коваля з села Кирнасівка Тульчинського району.
Іван Коваль – непересічний самодіяльний художник, який залишив особливий слід в історії розвитку народного малярства на Вінниччині, здійснивши надзусилля в боротьбі з своїм недугом. Інвалід дитинства (хворів на поліомієліт), він не міг навчатися в школі, не міг ходити (з 19 років – навіть сидіти). Живопису навчався самотужки, як і всьому іншому (писати, читати), малював лежачи на животі. В усьому йому допомагала мама.
Він створював жанрові картини, відображаючи український народний побут, звичаї, обряди, розваги. Еволюціонував від лаконічного образу до складних багатофігурних композицій. Про його творчість у 1987 році знято фільм. Окремі роботи художника зберігаються у Національному музеї народної архітектури та побуту України (м.Київ), але основний свій творчий доробок (100 картин) Іван Коваль заповів дітям – Кирнасівській загально-освітній школі, де і по сьогодні діє його картинна галерея.

Ганна Волошенюк презентуэ свою книгуЕкспозиція виставки складається з 25 картин: «Великодні розваги», «Подільська толока», «Розплітають молоду», «Жнива», «На вулиці музиченька грає»,«Мати у вишневій хустині» та ін. В картинах подільського самородка багато неймовірної радості, краси, простору, любові, якою художник бажав поділитися зі всім світом, хоча самому не часто доводилось посміхатись.
Доповнюють експозицію виставки репродукції картин Івана Коваля, які зберігаються в Національному музеї архітектури та побуту України (м.Київ). Це серія картин, на яких зображено весь господарський процес ткацтва з нашої минувшини (від засіву конопель до виготовлення полотна).

В рамках відкриття виставки відбулась презентація книги Ганни Волошенюк «Іване, сину наш…» (документальна повість видана до 70-річчя І.Д.Коваля «Бібліотечкою журналу «Вінницький край»). В презентації книги взяли участь – автор книги Ганна Волошенюк , заслужений журналіст України Іван Волошенюк та інші письменники, художники, митці.

Виставка триватиме до 2 березня

 

 

Цвігун Т.О. Конструктор ліжка І. Коваля


Date   Опубліковано: 2016-02-23    Інші Виставки