IV Всеукраїнське свято кобзарського мистецтва «Струни вічності» ім. Володимира Перепелюка

IV Всеукраїнське свято кобзарського мистецтва «Струни вічності» ім. Володимира Перепелюка

У Вінниці відбулось IV Всеукраїнське свято кобзарського мистецтва «Струни вічності» ім. Володимира Перепелюка, присвячене 105-й річниці від дня народження славетного земляка.

Свято було започатковане у 2001 році управлінням культури і туризму Вінницької облдержадміністрації, Вінницьким обласним центром народної творчості та управлінням культури Вінницької міської ради.    Мета свята –  вшанування пам’яті та збереження мистецької спадщини визначного українського кобзаря, письменника, композитора, народного майстра Володимира Перепелюка та сприяння подальшому розвитку і популяризації кобзарського мистецтва, підтримці зв’язків між професійними та аматорськими творчими колективами, збагаченню репертуару капел, ансамблів бандуристів і окремих виконавців високохудожніми творами, пропагуванні кращих зразків української пісенної та інструментальної творчості, удосконаленню форм пропагування кобзарського мистецтва засобами масової інформації.

Свято проводиться традиційно щороку. У 2003 році за підтримкою міністерства культури і туризму України та Національної спілки кобзарів України воно вперше проводилося на всеукраїнському рівні і в цьому році проводиться вже як четверте всеукраїнське.

 В рамках свята проводилися :

    Майстер-клас  -  від віртуозів-бандуристів України заслуженого артиста України, викладача Тернопільського Національного педагогічного університету ім. В.Гнатюка  –  Дмитра Губ’яка (м. Тернопіль) і лауреата міжнародних та всеукраїнських конкурсів, соліста  Національної залуженої капели бандуристів України імені Г.Майбороди -Сергія  Захарця   (м.Киів), який проводився в у Вінницькому училищі культури і мистецтв                              ім.М.Д.Леонтовича.

  Гала-концерт – в якому взяли участь гості свята бандуристи віртуози з Києва,   Рівненської, Тернопільської та  Хмельницької областей.  Від Вінницької області бандуру представляли ансамблі бандуристів   Вінницької ДМШ №2, Вінницької дитячої школи мистецтв, Могилів-Подільської, Хмільницької,   Тульчинської  дитячих музичних шкіл, та школа-студія Вінницького училища культури і мистецтв ім. М.Д.Леонтовича.

Кожний колектив виступив з патріотичною піснею. Так захотіли самі виконавці. Наймолодші бандуристки  Софійка Васюк та Ольга Савчук  учениці школи-студії Вінницького училища культури і мистецтв ім.М.Д.Леонтовича виконали авторський твір своєї вчительки Марини Залізняк «Татові»  і мабуть найбільше аплодисментів глядачі подарували саме їм. А відкривали Гала-концерт ансамбль бандуристів та дитячих хор старших класів Вінницької дитячої музичної школи №2, керівники Тетяна Прокопенко та Ольга Ільків,  повстанською піснею «Ой у лузі червона калина»  задавши гарний тон всьому концерту.  Приємно було бачити як всі глядачі, а це до речі був повний зал,   аплодували їм стоячи. Приємно було те що бандуристи  звернулися до пісенної спадщини  героїчного минулого України відому пісню-романс «Ой там під лісочком»  виконав зразковий аматорський ансамбль бандуристів «Намисто» Вінницької ДМШ №2, керівник Надія Павлова  та  «Іде військо січовеє» на сл. і муз. М.Гайворовського –  ансамбль Могилів-Подільської ДМШ,  керівники Алла Белуніна та Алла Монакова.  Пісню сповненої надії «Хай живе надія» відомої співачки І.Білик виконав чудовий ансамбль бандуристів Хмільницької школи естетичного виховання, керівник Валентина Автодійчук. Відкриттям свята став ансамбль Тульчинської ДМШ.  Цей ансамбль  вперше   взяв участь у такому заході і звичайно ж отримали багато позитивних емоцій..

Крім вищезгаданих бандуристів у концертні програмі взяли участь лауреати міжнародних та всеукраїнських конкурсів соліст Національної заслуженої капели бандуристів України  ім.. Г.Майбороди Максим Воловоденко і  соліст Національного заслуженого академічного українського народного хору ім. Г.Верьовки Тимофій Старенков.   Для багатьох вінничан стало справжнім мистецьким відкриттям така віртуозна гра на старосвітській та сучасній бандурах. Сміливо можна назвати музичними шедеврами  «Невільничий ринок у Кафі» Гната Хоткевича,  твори Дмитра Бортнянського, «Дума про Байду» у виконанні Дмитра Губяка,  «Пісня про Біду», «Пісня про Кармелюка» та «Мелодії до танцю» розшифровані з воскових  валків та опрацьовані відомим наукознавцем бандуристом Володимиром Кушпетом у виконанні Сергія Захарця. А оранжування тих старовинних мелодій  Сергій   робить сам.

Гарно зустрічали вінничани красеня співака Максима Воловоденка. Всіх просто зачарував його чудовий голос та експресія виконання романсу Миколи Лисенка  «Вогні горять»,  пісні «Сміються плачуть солов’ї» на вірші Олеся.   Скажіио музичним сюрпризом для нас став виступ  молодого композитора Тимофія Старенкова.  Хоча ми мали нагоду почути його багато раніше ще, як він був студентом Київської національної музичної академії та  несподівано   незвично прозвучали його сучасні авторські композиції. Це була гра на межі фантастики. І ми між собою бандуристи задаємо запитання один одному – Звідки він знаходь ті ідеї, такі виразові можливості на бандурі,  яку ми бандуристи   знаємо з дитинства, з музичної школи.

Гарно розпочався концерт відомим  українським маршем «Ой у лузі червона калина» Лепких. Був у нас в гостях і чудовий дівочий ансамбль з Хмельницького музичного училища ім.В.Заремби.  Талановиті юні і вродливі дівчата стали окрасою концерту.  Багато років Микола Іванович Босенко, сьогодні вже заслужений  діяч мистецтв України, віддав цій почесні справі – викладання бандури. Цей ансамбль складається з п’ятнадцяти бандуристок а здавалося звучала капела.   Багато гарних творів яскравих запропонували вони вінничанам. І завершився концерт чудовою піснею  в якій сповідувалася щира любов до України у виконанні ансамблю з Хмельницького «Калино покровителько любові» І.Кушплера, сл.М.Петренка.

 






Date   Опубліковано: 2015-09-15    



Інші Виставки