Обласний центр народної творчості започаткував культурно-мистецький проект "Подільська спадщина".
В рамках цього проекту 12 травня 2022 року відбулось відкриття виставки народного мистецтва «Намисто душу жінки береже», а також презентація книги доктора історичних наук Лілії Іваневич "Традиційний одяг українців Поділля".
Зараз все частіше в скриньках для прикрас сучасних українських жінок поряд з прикрасами з золота та срібла можна зустріти давні «бабусині» скарби: разки коралів, дукачі, баламути.
Ще кілька поколінь тому ці та інші прикраси були важливою складовою як повсякденного, так і святкового образу українок, а не дивовижею, яку вдягають раз-два на рік на свято в поєднанні з вишитою сорочкою. Найціннішими були прикраси з дорогих природних матеріалів: бурштину, коралів, перлів, гранатів, а також зі скла та смальти. Ці численні назви свідчать про їхню давню історію та велику роль в культурі нашого краю. Для українських жінок це не просто прикраса - значення намиста глибоко символічне. З давніх давен прикраси на шиї виконували одразу дві функції – декоративну та захисну. Так, наприклад, найголовніші оберегові прикраси носились на тілі – хрестики, обручки. А ті, що виконували здебільшого декоративну функцію, носились поверх одягу й свідчили про достаток родини. Так, скажімо, вісім разків коралів коштували - як пара волів.
Впродовж всього історичного періоду розвитку людства намисто змінювалося за кольором, формою, матеріалом і навіть за способом носіння. Так, найперші нашийні прикраси були з кісточок овочів, зерен, скойок (двостулкових молюсків), фруктових плодів гарної форми, а вже згодом їх замінили камінні, металеві та скляні намистинки. Пізніше намисто почали виготовляти з дорогих природних матеріалів, таких як корали, бурштин, перли, скло, смальта, гранат. Зазвичай такі прикраси могли дозволити собі лише заможні жінки.
У сучасних жінок є широкий вибір нашийних прикрас, проте останнім часом українські жінки дуже цінують намисто з «бабусиної скрині».
На нашій виставці представлені найпоширеніші прикраси, які носили в Україні в усі часи. Зокрема, в експозиції виставки представлено понад 200 зразків намиста, герданів та силянок. Доповнили експозицію виставки старовинні вишиті сорочки, жіночі фотопортрети та картини сучасних місцевих художників.
Розглядаючи експозицію виставки «Намисто душу жінки береже» на думку спадають слова Мігеля Сервантеса «Краса має силу і дар вносити мир у серця».
А в цей непростий час, коли на нашій землі йде війна, нам необхідно цінувати духовні скарби українського народу, який віками береже та передає нащадкам свої традиції.
12 травня – 13 червня 2022 р. Світлиця ОЦНТ