Обласна виставка традиційної подільської вишивки «Вишивана доля Вінниччини»

Обласна виставка традиційної подільської вишивки «Вишивана доля Вінниччини»

Вінниччина здавна славиться своїми вишиванками. Ще в XІX ст. рушники та сорочки вишивальниць з села Клембівки (теперішнього Ямпільського р-ну) розходились по всій Україні, продавалися на ярмарках у Петербурзі, Москві та Варшаві. Подільські майстрині ручної вишивки за багато віків виробили могутній пласт культури, в якій відображається світоглядне сприйняття народу, естетичні художні смаки та ідеали.

Прадавня орнаментика, сакральні знаки та символи української вишивки є визначним художнім явищем національної культури. Вишиваний рушник, оздоблений такими знаками-символами, набуває не лише гарного естетичного вигляду, але й стає оберегом, енергія якого направляє долю людини у правильному напрямку духовного розвитку.

З метою осмислення функцій традиційного рушника в народних звичаях і обрядах, пробудження самосвідомості наших сучасників, у 2009 році в нашій області була започаткована культурно-мистецька акція «Вишивана доля Вінниччини». З лютого по серпень 2009 року у Світлиці ОЦНТ вишивальниці від кожного району, згідно з графіком, вишивали Подільський рушник довжиною – 8м та шириною – 80 см, оздоблений сакральними знаками і символами рідного краю, з зображенням дерева життя, на якому розташовано 27 квіток, що відповідає кількості адміністративних центрів вінницької області.

Рушник «Вишивана доля Вінниччини» презентувався на обласній сцені в к/з «Райдуга» ЦПК і В ім.М.Горького, в рамках обласного фестивалю народної творчості «Скарби Поділля» з нагоди відзначення 18-ї річниці Незалежності України та на основній сцені нашої держави під час творчого звіту Вінницької області в Києві (жовтень 2009 р.).

Подільський рушник «Вишивана доля Вінниччини» вишивали 45 вишивальниць області під керівництвом автора його ескізу, заслуженого майстра народної творчості України Галини Іванівни Данилюк, яка під час творчого процесу ще й навчала вишивальниць з районів таким технікам вишивання, як качалкова гладь, низь та мережка.

З завершенням вишивання основного Подільського рушника, обласна культурно-мистецька акція «Вишивана доля Вінниччини» не завершилась, а знайшла своє продовження в районах, де вишивались рушники майстринями ручної вишивки району і презентувались на районних святах. До святкування 21-ій річниці Незалежності України майже всі райони вишили свої рушники, презентувавши їх на V обласному фестивалі народної творчості «Скарби Поділля» (22.08.2012 р. с.Воробіївка Немирівського р-ну).

Експозиція нинішньої виставки створена з рушників 25 районів. Кожен із рушників має свій розмір, свою кольорову гаму та малюнок, але всі вони вишиті не однією, а багатьма вишивальницями району, які в його створення вклали свій талант, свою енергетику, душу і серце. Це рушники-обереги районів Вінниччини.

Звичайно, як в усьому – серед гарних є найкращі, тому хочеться звернути увагу відвідувачів виставки на рушники, які вишивались під керівництвом провідних вишивальниць області – Вікторії Кубаль (Крижопільський р-н). Любові Вальчевської (Козятинський р-н), Світлани Книш Немирівський р-н), Олени Штифурко і Світлани Кройтор Томашпільський р-н), Антонії Кирилюк Мурованокуриловецький р-н), Віри Стоян Піщанський р-н, Марії Гоцуляк Могилів-Подільський р-н), Євдокії Мазур Тульчинський р-н), Олена Юрчак (Тиврівський р-н) Надії Мулько (Чечельницький р-н) та Юлії Михалко (Шаргородський р-н).

Нинішня обласна виставка традиційної подільської вишивки «Вишивана доля Вінниччини» зачарує вас розмаїттям орнаментики, символів та знаків нашого рідного краю і заполонить ваше єство красою одного із найпоширеніших і найпрекрасніших видів народного мистецтва.






Date   Опубліковано: 2012-09-20    



Інші Виставки