с.Жван Мурованокуриловецького району

с.Жван Мурованокуриловецького району

Як і кожне село, Жван має свою історію.  Вона сягає середини XV століття. За даними Кам’янець-Подільського архієпископства  село Жван було засновано   в 1454 році, розташоване  в долині, оповитій із західної та східної сторони крутими горами. До парафії села Жван належить село Бернашівка, яке розташоване на південь від Жвану, а посередині обох сіл протікає річка Жван, за назвою якої і названо село.

Село Жван є одним із наймальовничіших куточків нашої Вінниччини.  Його живописні  краєвиди  талановито і зворушливо   описав  у своїх  поезіях  поет і кіносценарист  Станіслав  Чернілевський, який  народився  і  виріс у Жвані. Взагалі квітуча  і щедра  Жванська  земля з  давніх-давен  славиться творчими  особистостями та народними умільцями, які своїми  самобутніми  талантами створюють  справжні  дива. Зачудовані красою  рідного  краю, майстри висловлюють  почуття власної  душі у своїх виробах. Найпоширенішим ремеслом у селі здавна  було  ткацтво. Тішить, що і нині  в селі є майстри ручного ткацтва, найталановитішою з яких є Храпко  Ірина  Степанівна.     Виткані  нею   кілометри  килимів, верет,  доріжок,  картин, милують  око  своєю красою, чарівними  візерунками і прославляють Мурованокуриловеччину.

Славилась завжди  жванська  земля  і мистецтвом  писанкарства. Сьогодні  дивовижний  світ   писанки   відроджує Погребняк  Надія  Миколаївна, яка передає свої вміння, цього прадавнього виду  мистецтва, молоді.  Зауважимо, що її писанки  постійно презентуються не тільки в районі та області, але й на Всеукраїнських виставках народного мистецтва.

Мистецьку палітру  села  також збагачують своєю  творчістю  вишивальниця  Стародуб  Надія Василівна та майстриня живопису Кремінник Антоніна Дмитрівна. Їх  роботи завжди прикрашають  районні та обласні  мистецькі  вернісажі.   

В експозиції виставки народного мистецтва села Жван представлені – ткані верети, рушники та скатерки Ірини Храпко,  писанки і писанкові композиції Надії Погребняк, вишивані рушники, ікони і сорочки Надії Стародуб та картини Антоніни Кремінник.

Експозицію виставки прикрашають і старовинні вироби: килим, керамічний посуд, вишиті хустки і сорочки, а також дідух, великі вишиті рушники села Жван  і Мурованокуриловецького району,  а також старовинний налавник, виготовлений в техніці валяння, з с.Жван із приватної колекції Віктора Косаківського.

  На відкриті виставки Мурованокуриловеччину представлятимуть – заступник голови райдержадміністрації Валерій Козачишин, Жванецький сільський голова Людмила Марецька, начальник відділу культури і туризму Валентина Веклюк.

Почесними гостями на відкритті виставки будуть славетні земляки – начальник управління культури і мистецтв облдержадміністрації, заслужений артист України Станіслав Городинський, депутат обласної ради багатьох скликань Степан Нешик, письменник Петро Гордійчук, директор ОУНБ ім.К.Тимірязєва, заслужений працівник культури України Наталія Морозова.

  Народні пісні даруватимуть Надія Скляр та фольклорний  колектив  «Жванчанка», які примножують  культурні  надбання  села. 






Date   Опубліковано: 2016-09-12    



Інші Виставки