Виставка народного малярства Михайла Онацька

Виставка народного малярства Михайла Онацька

Вже стало традицією щорічно напередодні Дня українського козацтва  в   Світлиці ОЦНТ відкривати тематичну виставку  і кожного року експозиція виставки «А ми тую козацькую славу збережемо!» має різні формати.

В цьому році День українського козацтва наша Світлиця зустріне виставкою картин заслуженого майстра народної творчості України, лауреата премій імені Данила Щербаківського, Олени Пчілки та Марії Приймаченко Михайла Онацька   з  Полтавщини.

Михайло Олександрович Онацько народився в 1940 року на хуторі Хоменки (біля Диканьки), що на Полтавщині. За освітою - педагог, закінчив історичний факультет Полтавського педагогічного інституту. По закінченню інституту, працював у різних установах. З 1987 року займається народним малярством і вже за два роки  став виставлятись. З 1991 року - Член Національної Спілки майстрів народного мистецтва України.

Тематика творів Михайла Онацька пов’язана з висвітленням народного старосвітського життя українців. Численні малярські композиції присвячені календарним святам і обрядам, що сягають сивої давнини: різдвяним, великоднім, купальським, весільним, ярмарковим тощо. Його народні мотиви несподівано відкрили глядачам світ райської, ідилічної України, що, як здавалося багатьом, зникла назавжди. Це та Україна святковості, лагідності, добра і мудрої простоти, що жила в дитинстві художника, який творить свій ідеальний світ, де враження дійсності, очищені від буденності та життєвих негараздів, переносяться в інший позачасовий вимір, де панує те розуміння прекрасного і доброго, що складалося віками з народної уяви; де на горі - церква, а під горою - зелений гай, де біля кожної хати - квіти, а в кожному домі - діти, де всі люди - добрі сусіди, а зло існує хіба у вигляді маленького чудернацького чорта з гоголівських "Вечорів на хуторі поблизу Диканьки"». 

Крім теми гоголівських персонажів, в творчості Михайла Онацька прослідковуються ще такі тематичні напрямки, як:  обрядові сцени, народнопісенні образи, героїка козаччини. На полотнах митця - любов до рідного краю, рідного дому, людей, життя, творчості.   У своїх творах стародавні традиції народного малярства і власну самобутню манеру виконання, Михайло Онацько повертає нам, українцям, етнічну пам'ять, історичну минувшину пращурів. Його "Чумацький шлях" - це відчуття єдиного цілого - Землі та Всесвіту, де вічно живуть душі наших попередників». Саме тому його роботи прагнуть мати у своїх приватних колекціях цінителі мистецтва з Європи та Америки. Зберігаються також картини майстра  в музеях Полтави, Києва, Ужгорода, Диканьки, Шишак, Великих Сорочинцях.

Єкспозиція персональної виставки Михайла Онацька в рамках  мистецької акції «Обмінні виставки між областями України» складається з 30 картин на козацьку тематику. Сподіваємось, що шанувальникам народного мистецтва Вінниччини буде цікаво познайомитись з художньою майстерністю і патріотичною проникливістю творчості талановитого митця з Полтавщини.


Date   Опубліковано: 2018-10-05    Інші Виставки