31 травня 2018 року у виставковій залі Національної спілки майстрів народного мистецтва України (м.Київ) відкрилась виставка обрядових хлібів та гончарних виробів майстрів Вінниччини із циклу «Елементи нематеріальної культурної спадщини».
З давніх-давен хліб є одним із найважливіших атрибутів української обрядовості. І хоч нині ми не завжди можемо пояснити всю її символіку, важко уявити весілля без короваю та «шишок», а Великдень – без пасок та бабок, Маковія – без коржів з маком, а свято Андрія без «калити». Звісно, у містах все це призабулося, але (Слава Богу) є ще села, які наче джерельця, поять нашу культуру, нашу духовність. Вінниччина є саме тим куточком України, де по селах є жінки старшого віку, невтомні хранительки народних перлин, які все пам’ятають і охоче діляться знаннями і спогадами з молоддю. Є багато фольклорних колективів, котрі вивчають і пропагують народні звичаї та обряди. Однак всі ці скарби потрібно зафіксувати, аби вони не зникли безслідно, аби не обірвалася нитка родоводу. Саме з такою метою Вінницький обласний центр народної творчості організовує проведення обласних, всеукраїнських та міжнародних фестивалів і свят народного мистецтва з виставками обрядових хлібів і дідухів. Щорічно на Вінниччині проводяться такі обласні фестивалі традиційної культури, з виставками обрядових хлібів, як: «Скарби Поділля» (м.Вінниця); «Народу вічний оберіг» (с.Білопілля Козятинського району); «Різдвяне диво» (с.Буша Ямпільського району) та інші.
24-26 травня ц.р. на Вінниччині відбулось Міжнародне Шевченківське літературно-мистецьке свято «В сім’ї вольній, новій», в рамках якого відбулась виставка світлиць територіальних громад районів Вінницької області, де подоляни вшанували пам’ять нашого Великого Кобзаря кращими творами традиційного народного мистецтва та обрядовими хлібами. Отож на нинішній виставці обрядових хлібів Вінниччини в м.Києві представлені обрядові хліби з усіх куточків Вінницької області. Всього 176 одиниць обрядової випічки (дивитись список обрядових хлібів).
Разом з обрядовими хлібами в експозиції виставки представлені вироби майстрів гончарного мистецтва Вінниччини, які сьогодні відроджують кращі традиції гончарних осередків Східного Поділля, а саме: бубнівську кераміку заслуженого майстра народної творчості України Тетяни Шпак (с.Бубнівка Гайфсинського району); крищинецьку кераміку Сергія і Світлани Погонців (с.Крищинці Тульчинського району); барську кераміку Володимира Слубського (с.Довжок Ямпільського району) та Вікторії Ніколаєвої (м.Вінниця). А також керамічні роботи талановитих молодих майстрів Михайла Діденка (м.Вінниця) та Ольги Цибулі (смт. Вороновиця Вінницького району).
Довершується експозиція виставки вишитими клембівськими і бушанськими рушниками.
Виставка триватиме до 29 червня


Виставка обрядових хлібів та гончарства Вінниччини в НСМНМУ

  Опубліковано: 2018-06-04