Виставка майстрів ліжникарства «Гуцульська гражда»

Виставка майстрів ліжникарства «Гуцульська гражда»

В рамках проекту «Обмінні виставки між областями України" відкрилась виставка майстрів ліжникарства «Гуцульська гражда» з с.Яворів Косівського району Івано-Франківської області.
Село Яворів - колиска відомих майстрів народного мистецтва, які прославили Гуцульщину не тільки в Україні, а й за її межами. Тут жили і творили класики гуцульської різьби по дереву династії Шкрібляків - Корпанюків. Їхні неперевершені шедеври займають чільне місце в музеях України та за її межами.
Сьогодні Яворів є унікальним осередком художнього промислу і ліжникарства, який став важливим мистецьким центром не лише Гуцульщини, а й України.
За останні роки відбулося справжнє відродження яворівського ліжника. Це барвисте диво, завдяки співпраці майстринь-ліжникарок з професійними художниками, є не лише ужитковим виробом, а й мистецьким витвором. І тепер Яворів по праву називають столицею ліжникарства.

Ліжник - це ткане вовняне покривало з двосторонньою ворсовою поверхнею. Сировиною для його виготовлення є овеча вовна, а оскільки гуцули займалися вівчарством, то вироби з вовни, зокрема ліжники, були в кожній гуцульській оселі і використовувались для домашнього вжитку. В давнину ліжники були переважно саморідні, тобто природних кольорів вовни (білі, сірі, чорні). Згодом стали розробляти різні композиції з цих кольорів, а ще пізніше - почали фарбувати пряжу і появились різноманітні варіанти візерунків. Поєднання традицій і та інновацій перетворили ліжник на мистецький витвір. Кожна дівчина з дитинства переймала секрети ліжникарського ремесла, які передаються з покоління в покоління. Започатковані в Яворові 

щорічні пленери з ліжникарства, де учасниками є художники та мистецтвознавці 

з Києва, Львова, Івано - Франківська та із зарубіжних країн, сприяють тому, що яворівські майстрині втілюють в життя нові композиції та техніку виконання. Останнім часом в Яворові традиційними стали щорічні вернісажі гуцульських ліжників «Барвограй», які засвідчують, що майстрині-ліжникарки продовжують розвивати цей народний промисел. Їхні неперевершені мистецькі витвори зачаровують шанувальників народного мистецтва розмаїттям візерунків і кольорів, колоритом і неповторністю, довершеністю композицій, оригінальністю виконання. Це справжнє барвисте диво.

Виставка діє з 17 червня по 6 липня 2016 р.


Date   Опубліковано: 2016-06-21    Інші Виставки