Виставка подільських рушників «Бушанська хранителька» з колекції Надії ПІРНЯК

Виставка подільських рушників «Бушанська хранителька» з колекції Надії ПІРНЯК

Пірняк Надія Борисівна народилася 19 лютого 1957 року в с. Буша Ямпільського району. Має вищу педагогічну освіту (закінчила філологічний факультет Вінницького державного педагогічного інституту). Трудовий шлях розпочинала вчителькою Бушанської ЗОШ. З 2004 року по 2012 рік працювала науковим співробітником Державного історико-культурного заповідника «Буша», де і народилася її ідея колекціонування рушників. Разом зі своїм чоловіком Олександром Олександровичем, на той час директором ДІКЗ «Буша», збирали (купували) рушники, килими, які пізніше передали до фондів заповідника. Далі їх доля звела із сім'єю знаного майстра гончарного мистецтва з с.Довжок Володимира Слубського. Його дружина Наталя займається вишиванням рушників і тоді, 18 років тому, вона подарувала родині Пірняків рушник, вишитий качалковою гладдю. «Цей рушник став нашим першим сімейним оберегом» - пригадує Надія Борисівна. А в 2005 році за сприяння київських меценатів родини Садових Григорія та Ірини в Буші було проведено навчання з вишивки (жаль, що із 18 жінок, які пройшли навчання, на даний час вишивають тільки 2 жінки), саме тоді в Надії Пірняк і зародилася ідея, власними зусиллями, створити в Буші музей подільського рушника. Адже вона впевнилась: «Вишитий рушник супроводжує українців по життю від народження. Рушники були і є своєрідними медіаторами, посередниками між Богом і Людиною. Вони допомагали людям спілкуватися зі світом невидимим, який населений різноманітними духами… 4 стихії - Вогонь, Повітря, Земля і Вода – це основні символи, які зображувалися на рушниках». 
Сьогодні в колекції Надії Пірняк нараховується вже біля 300 вишитих рушників. Нею зібрані переткані рушники (50-70 рр. минулого ст..), рушники, вишиті художньою гладдю, хрестиком, і з мережками, але найбільше відшитих зі старих рушників Ямпільського, Томашпільського, Піщанського районів нашої області. «Мене полонили в них геометричні візерунки, кольорова гама, стиль виконання, символи, знаки. Саме подільський рушник відкрив для мене духовний світ наших пращурів, дав можливість глибше зрозуміти нашу історію, віру» - говорить Надія Борисівна.
В цьому році вже має відкритись, вимріяний Надією Пірняк, музей подільського рушника, головною метою створення якого є збереження і відтворення культурного скарбу рідного краю. 
Нині Пірняк Н.Б. презентує 65 рушників зі своєї колекції в нашій Світлиці і кожен, хто прийде на них помилуватися, приречений закохатись в наш подільський вишитий рушник, який вирізняється і різноманітністю технік, і вишуканістю узорів з їх сакральністю та красою. А ми, сьогодні, вітаємо Надію Борисівну з днем народження і бажаємо успіху та невичерпної енергії для втілення в життя всіх її прекрасних і благородних мрій.
Виставка триватиме до 6 березня






Date   Опубліковано: 2018-02-20    



Інші Виставки