14 квітня у Світлиці ОЦНТ відбулось відкриття ювілейної виставки
«У творчому колі Людмили Філінської»
Сьогоднішні гончарі гідно продовжують давні традиції гончарства. Особливе місце у когорті сучасних майстрів посідає Людмила Леонідівна Філінська (народилась 10.04.1946 р. у с.Лаврівка Віннницького району). Закінчила Дубнівське педагогічне училище, працювала вихователем у дитячому садку, директором музею народного мистецтва, викладала мистецтво кераміки у приватній школі «АІСТ».
Людмила Філінська − з тих подвижників, які присвятили своє життя збереженню і розвитку традиційної культури України. Енергійна і натхненна, Людмила Леонідівна відроджувала писанкарство на Вінниччині, переймаючи традицію у Римми Гріх та Анастасії Мудли. У 1989 році з групою однодумців створила музей народного мистецтва, де навчала дітей не тільки любити і розуміти народне мистецтво, а й творити своїми руками: писати писанки, вирізати витинанки, малювати на склі, робити ляльки-мотанки та ін.
Майстриня опанувала багато видів народного мистецтва, але основою її творчості після знайомства з видатним гончарем Олексієм Луцишиним стало гончарне ремесло. Людмила Філінська не тільки перейняла всі традиційні секрети гончарства, а й створила свій власний «жіночий» стиль, втіливши одночасно любов до писанки і до глини. Її неповторні керамічні різьблені писанки і пташечки поєднали в собі міцність матеріалу, ювелірність роботи і ніжність готового виробу. Символи трипільської культури, давні знаки подільського писанкарства, традиційна українська символіка, вирізьблені на її керамічних роботах, створюють особливий, ні на кого не схожий, мережаний світ Людмили Філінської.
У творчому доробку майстрині нараховується понад 5000 керамічних виробів та 12 персональних виставок. Вона є постійною учасницею міжнародних, всеукраїнських, обласних виставок та різноманітних мистецьких форумів і свят, зокрема, щорічного Всеукраїнського форуму писанкарства у Коломиї, Міжнародного фестивалю асоційованих шкіл ЮНЕСКО (2003 р.) та багато ін. Її роботи знаходяться у різних музеях Вінниччини, приватних колекціях України, Росії, Чехії, Америки, Польщі.
За багато років співпраці з Вінницьким обласним центром народної творчості Людмила Леонідівна провела десятки майстер-класів, зустрічей, пленерів, виставок. Разом з тим, володіючи педагогічним даром, майстриня виплекала цілу когорту учнів і створила справжню мистецьку родину. Отож експозиція нинішньої виставки складається не лише з робіт Людмили Філінської, але й її учнів та послідовників:
− Вікторія Ніколаєва (народилась 23.08.1978 р.у м.Вінниця) − учениця Людмили Філінської, вже досвідчений майстер. Вікторія Володимирівна закінчила Вінницький педагогічний університет, факультет початкових класів та музики, працювала вихователем у дитячому садочку «АІСТ», вела гурток «Кераміка і гончарство» у Палаці дітей та юнацтва, засновник «Етно-майстерні «Коло», учасниця багатьох обласних, всеукраїнських та міжнародних виставок, колекціонує старовинні українські інструменти та виконує на них українські народні пісні у гурті «Етно-майстерня «Коло» (Юлія Васюк, Михайло Зобків, Вікторія Ніколаєва)
− Михайло Діденко (народився 23.11.1992 р. у м.Вінниця) −учень Вікторії Ніколаєвої, закінчив Вінницькицй політехнічний університет, факультет компʼютерної інженерії. Зараз працює провідним методистом інформаційного забезпечення ОЦНТ, також веде гурток «Кераміка та гончарство» у Палаці дітей та юнацтва, постійний учасник мистецьких заходів, автор сайту «Керамісти Вінниччини»vinceramics.inf.ua.
−Анастасія Філінська (05.08. 1992 р.м.Вінниця), онучка та учениця Людмили Філінської, закінчила Вінницький політехнічний університет, факультет теплогазопостачання. Викладає кераміку у приватній школі «АІСТ», бере участь у виставках кераміки, витинанки, писанкарства.
− Галина Доценко (03.05.1963 м.Вінниця) – вчилась у Людмили Філінської мистецтву кераміки. Закінчила Київський геологорозвідувальний технікум, навчалась живопису у московських художників, керівник художнього гуртка «Юний художник» при Оратівському РБК, де навчає дітей живопису, кераміці та мистецтву витинанки.
− Наталія Філінська (14.06.1974 р. м.Жмеринка) невістка Людмили Філінської закінчила Вінницький кооперативний технікум, працює бухгалтером, у вільний час опановує петриківський розпис та розпис на кераміці.
Виставка діятиме до 21 квітня