Художнє випилювання від Олександра Крутих

Художнє випилювання від  Олександра Крутих

Сьогодні художнє випилювання – це досить рідкісне, несправедливо призабуте мистецтво. Раніше техніку випилювання застосовували для оформлення поличок, рамок для картин, фотографій тощо. Філігранна різьба не тільки прикрашає інтерʼєр, а й дарує велику радість творчої роботи автору. Роботи досвідчених майстрів випилювання схожі на справжнє мереживо в дереві.

           Робота в техніці художнього випилювання вимагає наступних матеріалів: лист фанери товщиною 3-5 мм відмінної якості. Якщо такий лист має хоч невеличку частину, де шар фанери відстає один від одного, або має сучок – такий матеріал не підійде для роботи. З інструментів треба мати: металевий лобзик, плоскогубці, шило, напилки різного розміру, дриль, викрутку, лінійку, щіточку, наждачний папір, лист копіювального паперу, клей ПВА, а також малюнок, який буде випилюватись (фото 1).

 

 

 

 

 

      

 

 

   

 

 

 

 

 

Для першого разу малюнок варто вибрати простий, без мілких деталей. Але, оскільки наш майстер – досвідчений , то він вибрав досить складне зображення традиційного подільського вазона. Обраний малюнок через копіювальний папір переносимо на звичайний білий аркуш (фото 2).


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вирізаємо малюнок по контуру і наклеюємо на фанеру клеєм ПВА (фото 3). Часто радять просто перенести малюнок на фанеру за допомогою копірки. Але, відкрию маленький секрет, – наклеєний малюнок буде допомагати при наступному випилюванні, притримуючи мілкі деталі. Потім ми цей малюнок знімемо. Далі лобзиком обрізаємо фанеру по контуру малюнка. Тепер час прорізувати внутрішні елементи. Спочатку шилом круговими рухами (або тонким свердлом дриля) робимо дірочку в фанері для пилочки лобзика (фото 4).


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дірочку варто робити по центру елемента, який ми вирізаємо, щоб мілкі тріщини були подалі від контурів пропилу. Потім в цю дірку вставляємо пилочку лобзика (фото 5) і закріплюємо її, затискаючи плоскогубцями гвинт (фото 6).


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тепер обережно випилюємо зайву площину (фото 7).

           Випилювати зайве потрібно поступово, частину за частиною (фото 8). Це справжня ювелірна робота, де один невірний рух зіпсує всю композицію. Випилені місця чистимо щіточкою і зачищаємо напилком.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Після того як вся робота випилена (фото 9), беремо брус з наждачним папером і шкуримо поверхню, знімаючи таким чином з фанери паперовий малюнок (фото 10). 


        

 

 

 

 

 

 

 

  Готовий виріб можна лакувати або фарбувати за бажанням. Такий «Вазон» є самостійним виробом і може використовуватись як декоративна прикраса. Його також можна  поставити в рамку, зроблену з використанням художнього випилювання (фото 11, 12).

         Цією тонкою, вишуканою технікою можна створювати роботи різні за складністю і формою – від «витинанок» в дереві, рамок, поличок, абажурів до мініатюрних іграшкових меблів. Фантазія і творчий підхід роблять художнє випилювання універсальним видом творчості. Бажаємо вам переконатися в цьому на власному досвіді.

Записала Наталя Сентемон






Date   Опубліковано: 2016-08-15    



Інші Виставки