Обласна виставка «Мережена душа Поділля»

Обласна виставка «Мережена душа Поділля»

10 грудня 2015 року у виставковій залі  Вінницького обласного краєзнавчого музею проведено урочисте відкриття обласної виставки витинанки «Мережана душа Поділля».

Витинанка – один із видів українського народного декоративного-прикладного мистецтва, що має глибокі корені і багаті традиції. Це сюжетні та орнаментальні прикраси житла, ажурно або силуетно вирізані ножицями або ножем з білого й кольорового паперу. Ними оздоблювали стіни, вікна, полиці, груби, комини, печі, тощо.

На Вінниччині, витинанкарство стало потужно відрожуватися в кінці 80-х на початку 90-х років в Могилів-Подільському районі, зокрема, завдячуючи таким ентузіастам, як Олександр Салюк з Чернівецького району, Марія Руденко із с.Слобода-Яришівська, заслужений працівник  культури України.  За її ініціативи при підтримці управління культури облдержадміністрації в 1993 році  було започатковане Всеукраїнське свято народного мистецтва «Українська витинанка».  Це свято проводиться раз в три роки в м.Могилів-Подільському і з кожним разом збирає все більше і більше учасників з усіх куточків України. Набувши широкого розголосу, у 2011 році свято набуло статусу міжнародного. Крім українських витинанкарів, його учасниками стали майстри з країн ближнього зарубіжжя (Молдова, Білорусія, Польща, Росія, Литва, Румунія). У вересні ц.р.  відбулось вже ІІ Міжнародне свято народного мистецтва «Українська витинанка».

Нинішня обласна виставка  «Мережана душа Поділля»  має на меті ознайомити Вінничан та гостей нашого міста з розмаїттям витинанок наших подільських майстрів та з роботами, виготовленими учасниками всеукраїнського і міжнародного свята народного мистецтва «Українська витинанка»  всіх років. В експозиції виставки представлено 135 витинанок, в тому числі 5 великих спільних робіт, створених під час проведення попередніх свят «Українська витинанка». До експозиції виставки ввійшла велика кількість робіт майстрів-учасників свята, які зберігаються в Музеї витинанки при Могилів-Подільському міському Будинку народної творчості та у фондах Вінницького обласного центру народної творчості.

Центральна частина

Свої роботи на виставку представили майстри витинанки Вінниччини –

Оксана Городинська, Марія Гоцуляк, Тетяна Мороховець, Регіна Трейгер, Лариса Власова, Інна Лабун, Анна Гопіна, Леся Паладійчук, Людмила Сорочинська, Юрій Кафарський (м. Могилів-Подільський); Дмитро Власійчук, Дар’я Громова, Вікторія Козаченко, Наталя Камбарова, Анна Панаскевич (м.Хмільник); Віктор Наконечний (с.Клембівка Ямпільського р-ну); Василь Слободянюк, Світлана Поляруш, Ліна Концевич, Анастасія Філінська, Світлана Колногозюк (м.Вінниця); Наталія Гуляєва (с.Рахни-Лісаві Шаргородського

р-ну); Людмила Альошкіна (с.Букатинка Чернівецького р-ну) та Ірина Козловська (м.Жмеринка).

 Прикрасою експозиції виставки є витинанки незабутніх подільських майстрів з колекцій Могилів-Подільського районного музею етнографії і народного мистецтва ім.М.А.Руденко та обласного краєзнавчого музею. Зокрема це роботи Марії Руденко, Олександра Салюка та його доньок –Людмили і Валентини, а ще Валентини Васильєвої  та Сергія Танадійчука.

Виставку відкрила директор обласного центру народної творчості, заслужений працівник культури України Тетяна Цвігун. З вітальними словами виступили: мистецтвознавець обласного краєзнавчого музею Тетяна Журунова, директор Могилів-Подільського будинку народної творчості Оксана Городинська, завідувачка навчально-наукової лабораторії з етнології Поділля Вінницького педагогічного університету ім.М.Коцюбинського Тетяна Пірус. Завітала на захід за доручення першого заступника голови обласної ради Людмили Щербаківської  Леся Мороз.

Святковий настрій створювали бандуристки, студентки ІІІ і ІV курсу Вінницького училища культури і мистецтв ім.М.Д.Леонтовича Ганна Коваль та Юлія Франкова, скрипалька, учениця Вінницької дитячої музичної школи №2 Маргарита Ковтун.

Організатором заходу – Вінницький обласний центр народної творчості.


Date   Опубліковано: 2015-12-10    Інші Виставки