72-ї обласна виставка образотворчого та
декоративно-прикладного мистецтва
08.10. – 08.11.2020 р. Виставкова зала обласного краєзнавчого музею
Щорічно традиційно в жовтні - напередодні Дня українського козацтва, в м.Вінниці відкривається обласна виставка народного мистецтва, яка радує вінничан та гостей міста своєю неперевершеною експозицією. Адже щоразу вона створюється з прекрасних робіт найталановитіших майстрів, в тому числі молодих і нововиявлених народних умільців Вінниччини з різних видів народного мистецтва. Кожного року виставка має своє тематичне спрямування.
В цьому році у виставки особлива тема – тема жнив, хліба та літньої обрядової тематики. Отож особливу увагу в експозиції 72-ї обласної виставки приділяється мистецтву виготовлення дідухів та живописним полотнам за темою українського села, жнив і т.п.
Центром експозиції нинішньої виставки є скульптури з колосся (ангел та україночки), які створила Ванда Коваль з села Мирне Калинівського району – переможець обласного онлайн-конкурсу з виготовлення дідухів «Дідух – української родини оберіг», проведеного ОЦНТ з нагоди відзначення 29-ї річниці Незалежності України і дідухи Валентини Пітерової з села Селище Тиврівського району. А також дідухи, представлені Мурованокуриловецьким, Бершадським, Погребищанським і Липовецьким районами.
Шанувальники образотворчого мистецтва мають гарну нагоду познайомитись з новими живописними полотнами таких відомих майстрів живопису і народного малярства, як: Федір Панчук (с.Пеньківка Липовецького району); Іван Горобчук, Василь Слободянюк, Володимир Козюк, Олександр Пелешко, Ірина Кравченко, Павло Пшеничний, Микола Бабій, Микола Бондар та Михайло Мігрін, Валентина Матієнко (м.Вінниця); Михайло Громов (м.Хмільник); Олександр Шульгань (м.Погребище); Микола Крижанівський, Тетяна Дєдова, Лілія Гудзь (с.Клембівка Ямпільського району); Оксана Горординська, Людмила Сорочинська (м.Могилів-Подільський); Сергій Бугай
(с.Човновиця Оратівського району); Віталій Пітик (смт Тростянець); Валентина Когут (м.Іллінці); Валентин Тишецький (м.Крижопіль); Інна Лабун (м.Могилів-Подільський); Ольга Процюк (с.Станіславчик Жмеринського району), А також познайомимось з живописом Вікторії Марієчко з Баланівки Бершадсього району та з малярством на склі Альони Козак з Тульчинського фахового коледжу культури, які вперше беруть участь в обласній виставці.
Багата експозиція нинішньої виставки і на декоративний розпис, прекрасні роботи якого представили вінницькі майстрині Наталія Луценко, Ірина Угринчук, Тетяна Рихліцька та її учень Артем Малаховський (з групи діти з особливими потребами). Сторінку декоративного розпису доповнили розписані тарелі Інни Кавецької, Ольги Шимановської та Анни Самойленко Тульчинського фахового коледжу культури
Ручна вишивка – це той вид декоративного і, одночасно, образотворчого мистецтва, без якого не обходиться жодна виставка. Адже вишитий рушник, як оберіг, служить обрамленням і додає краси та затишку будь якому заходу. Таку місію в експозиції нинішньої виставки виконують вишиті роботи: Галини Данилюк, Тетяни Войнаровської, Оксани Безрученко та Людмили Голови (м.Вінниця); Алли Мруг, Світлани Нагірняк, Олесі Свистун і Тетяни Поплінської (м.Ямпіль); Зінаїди Петрович (с.Пеньківка Жмеринського району); Олени Тригуб (с.Новофастів Погребищенського району); Олександра Мізюка (с.Вапнярка Томашпільського району); Ірини Обертайло та Оксани Бабиної (с.Болган Піщанського району).
Особливо колориту виставці надають керамічні вироби – Сергія і Світлани Погонців (с.Крищинці Тульчинського р-ну), Тетяни Шпак (с.Бубнівка Гайсинського району), Володимира Слубського (с. Довжок Ямпільського району), Михайла Діденка (м.Вінниця), а також Василя Рижого, Наталії Лавренюк та їх вихованців – студентів Тульчинського фахового коледжу культури Анастасії Левкової і Крістіни Космач.
Неперевершені роботи різьби по дереву на виставку представили провідні майстри з різьби по дереву Юрій Дяченко (м.Гайсин), Петро Пипа (с.Андрушівка Погребищенського району) та Анатолій Лукіянчин (с.Гнатків Томашпільського району).
Сучасне ручне ткацтво на виставці представлено такими майстрами, як: Алла Болгарська (м.Ямпіль); Анатолій Гайструк (м.Вінниця) і Наталя Очеретна (с.Агрономічне Вінницького району). Великий пласт подільського традиційного ткацтва представлено також із фондів ОЦНТ.
Гарним вкрапленням в експозиції є традиційні писанки Тетяни і Катерини Пірус (м.Вінниця), флористичні мініатюрні картинки Галини Співак (с.Підвисоке Оратівського району), мережані витинанки Дмитра Власійчука (м.Хмільник) і Ліни Концевич (м.Вінниця), вироби – з рогози Надії Іщенко (с.Щітки Вінницького р-ну), з соломки Тетяни Герасимець (с.Жорнище Іллінецького району); з кукурудзиння Ганни Лагуни (смт Крижопіль).
Своєрідними цікавинками на виставці є картини – з солоного тіста Ольги Козачук (смт Томашпіль) та гіпсового барельєфного ліплення Аліси Євстаф’євої (м.Хмільник).
Всього в експозиції виставки представлено понад 350 робіт 70-ти майстрів майже з усіх районів області та міста Вінниці.