Виставка народного мистецтва с.Рогізка Чечельницького району в рамках Всеукраїнської культурно-мистецької акції "Мистецтво одного села"

Виставка народного мистецтва с.Рогізка Чечельницького району  в рамках Всеукраїнської культурно-мистецької акції

18 жовтня 2019 року у виставковій залі Національного музею літератури України м.Київ відбулося урочисте відкриття виставки народного мистецтва с. Рогізка Чечельницького району в рамках Всеукраїнської культурно-мистецької акції «Мистецтво одного села»

В рамках Всеукраїнської культурно-мистецької акції «Мистецтво одного села», Вінницьким обласним центром народної творчості було представлено киянам та гостям міста культуру 15-ти сіл Вінницької області, які є осередками народного мистецтва. Цю акцію було започатковано в 2001 році з ініціативи управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністрації та Міжнародної громадської організації «Вінницьке земляцтво у Києві» при підтримці Міністерства культури України.
В минулому році, саме у виставковій залі Національного музею літератури України
було презентувало виставку народного мистецтва села Вільшанка Крижопільського району, а в цьому році ви маєте змогу відкрити для себе унікальне село Рогізка Чечельницького району.
Історія цього мальовничого села починається з XVІІ століття. Згідно з переказами невеличке поселення засноване козаками після знищення Запорізької Січі 1775 р., що розселилися по обидва боки невеличкої річечки, долина якої заросла рогозою та очеретом. Очевидно звідси й назва поселення «рогізка».
На підвищеннях на захід від села знайдено пам'ятки культури IV—III тисячоліть до нашої ери: кам'яна сокира, знаряддя з кременю, гончарні вироби, бронзові та залізні речі, монети Римсько-Візантійської чеканки, тощо. Тому ймовірно заселення даної території відбувалося і в давніші часи. Селом протікає річка Рогізка, ліва притока Саврані. Нині в селі налічується понад 1100 мешканців.
З давніх давен, завдяки тому, що рогози на берегах річки вистачало, ремесло рогозоплетіння стало чи не основним заняттям жителів села. Не забуті в селі ці традиції і сьогодні. Славними продовжувачами древнього ремесла є земляк – Косаківський Віктор Афанасійович, етнограф, археолог, фольклорист, музеєзнавець, майстер народної творчості, педагог, кандидат історичних наук, доцент кафедри історії та культури України факультету історії, етнології і права Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського.
Крім рогозоплетіння жителі села займалися і іншим ремеслом, це - ткацтво, традиційна вишивка, гончарство, тощо. Традиції цих ремесел передаються з покоління в покоління.
Історія села рясніє іменами кращих майстрів, серед них: Євдокія Кравчук– ткацтво, Марія Шевчук та Юхтима Білодон – вишивка, Галина Гладуш – лялька-мотанка, Ольга Саковська – випічка обрядових хлібів та інш.
Село прославив і академік, завідуючий кафедрою аграрного бізнесу Тернопільської академії І. Г. Яремчук.
В селі діє народний аматорський фольклорний ансамбль «Рогізяночка» сільського будинку культури, який є носієм пісенних традицій. Його керівником є Світлана Натолочна. Своєю автентичною манерою виконання старовинних пісень 80-ти річна жителька села Рогізка Раїса Олійник стала обличчям Міжнародного проекту «Поліфонія», головним завданням якого є фіксація останньої живої пісенної традиції.
Крім творів місцевих майстрів з різних видів народного мистецтва на виставці будуть широко представлені старовинні вироби декоративно-прикладного та ужиткового мистецтва: ікони, ткані рушники, скатерки, килими, налавники, доріжки, жіночий одяг, тернові хустки, весільні атрибути (віночки, гільце), тощо. Всього в експозиції виставки буде представлено понад 250 виробів декоративно-прикладного та ужиткового мистецтва. Щедрість та гостинність рогізківчан ви відчуєте, скуштувавши смачні страви місцевої традиційної кухні, приготовлені майстринями села, а також будете мати можливість помилуватися обрядовими хлібами, які представлять місцеві коровайниці.
Незабутній настрій вам створить народний аматорський фольклорний гурт «Рогізяночка».
Презентуючи в столиці України мистецтво села «Рогізка», що на Вінниччині, хочеться запевнити відвідувачів виставки та поціновувачів народного мистецтва в тому, що ви вони мають унікальну можливість дивуватися тому теплому прекрасному спадку, тому духовному скарбу, що в ньому закодовано наше єство, наш національний дух, наше безсмертя.
Тож запрошуємо вас, шановні кияни та гості міста, здійснити подорож до чистих джерел народної творчості Вінниччини.

Виставка триватиме з 18 жовтня по 15 листопада 2019 року


Date   Опубліковано: 2019-10-21    Інші Виставки