Виставка народного мистецтва с.Жорнище Жорнищенського старостинського округу Іллінецької міської ради Вінницької області в рамках Всеукраїнської культурно-мистецької акції "Мистецтво одного села"

Виставка народного мистецтва с.Жорнище Жорнищенського старостинського округу Іллінецької міської ради Вінницької області в рамках Всеукраїнської культурно-мистецької акції

24 вересня 2021 р. в Національному музеї літератури України (м.Київ) відбулося відкриття виставки народного мистецтва

с. Жорнище Жорнищенського старостинського округу Іллінецької міської ради Вінницького району Вінницької області в рамках Всеукраїнської культурно-мистецької акції «Мистецтво одного села».

Українське село… Кучеряві верби над ставом, зелені левади, вишневі сади, ясени біля хати. І немає нічого дивного, що саме звідси виходили митці, натхненні чудовою природою, віковими традиціями, неповторними піснями. Прагнення краси і самовираження, відчуття причетності до прекрасного народжувало майстрів – гончарів і малярів, вишивальниць і різьбярів. Нині ми зачудовано вдивляємось у мальовані миски, вишиті качалковою гладдю та хрестиком рушники, незбагненні узори давніх сорочок, мережані витинанки, вишукане рогозоплетіння. Все це і донині збереглось в наших селах завдяки майстрам, працівникам культури, діяльності Вінницького обласного центру народно творчості.

У 2001 році за ініціативи Вінницького обласного центру народної творчості при підтримці Міністерства культури України, управління культури і туризму Вінницької облдержадміністрації, Міжнародної громадської організації «Вінницьке земляцтво у Києві» та Національної спілки майстрів народного мистецтва започаткована Всеукраїнська культурно-мистецька акція «Мистецтво одного села». В її рамках вінничани презентували широкому загалу народну культуру села Війтівка Бершадського району. Акція отримала схвальну оцінку Міністерства культури України. Упродовж наступних років Вінниччина представляла мистецтво наступних сіл: Клембівка Ямпільського, Стіна Томашпільського, Бубнівка Гайсинського, Наддністрянське Мурованокуриловецького, Буша Ямпільського, Соболівка Теплицького, Животівка Оратівського, Рахни-Лісові Шаргородського, Крищинці Тульчинського, Андрушівка Погребищенського, с.Четвертинівка Тростянецького, Щітки Вінницького, Вільшанка Крижопільського та Рогізка Чечельницького колишніх районів (нині територіальних громад).

В цьому році ви маєте змогу відкрити для себе унікальне село Жорнище Іллінецької міської ради. Назва села пов'язана з існуванням великого кар'єру, де добувався камінь для жорен (поблизу с. Лугова). Кар'єр розроблявся близько 1100 років з II ст. до н. е. по ХІ ст. н. е. включно. Жорна розвозились по всій Правобережній Україні і частково потрапляли на Лівобережну Україну. Поблизу села зареєстровані пам'ятки археології, Трипільські поселення в урочищах Куряча та Галявина, Скіфські могильники, що складаються з багатьох курганів у Слободецькому лісі, Слов'янське поселення у ІІІ–ІХ ст. н. е. Галявина. Слов'янське городище Х–ХІ ст. н. е. Сухостави, відкрите П. І. Хавлюком. Ймовірно, що село виникло десь у І половині XV століття. На той час територія теперішньої Київщини та Поділля, за відомостями Вінницької люстрації:

XVIII століття Жорнище, як сотенне містечко Кальницького полку, було значним військовим укріпленням, за яке часто точилися запеклі бої. Жорнище — остання станція Київської губернії. Це сприяло розвитку ремісництва, садівництва, городництва. Раз у два тижні у неділю тут збиралися великі ярмарки.

На початку ХХ століття в Жорнищах була православна церква, синагога, однокласна міністерська школа, вісім кузень, чотири водяні млини.

Село прославилося відомими майстрами, а саме: Олександр Ганжа (1905—1982) — український майстер художньої кераміки, Петро Ганжа (нар. 1939) — член Національної спілки художників України, скульптор, Степан Ганжа (нар. 1942) — Заслужений майстер народної творчості України, майстер килимарства, а також журналісти-публіцисти Емма Бабчук (нар. 1942) і Тамара Хрущ (нар. 1949) та двічі Герой Радянського союзу Іван Бойко (1910—1975)

На нинішній виставці будуть представлені гончарні вироби Олександра Ганжі, художнє ткацтво Степана Ганжі, живописні картини місцевих художників – Валентини Когут, Аліни Шмигори, Тамари Колесник, Аліни Мисюк, Анатолія Херовимчука, Марії Мироненко, Василя Пиндуса, соломоплетіння – Тетяни та Мар’яни Герасимець, вишивка – Світлани Бортнюк, писанки – Тетяни Шамрай, декоративний розпис – Аліни Артюх та інш. Також на виставці будуть представлені роботи учасників Міжнародного молодіжного пленеру гончарів та живописців присвячений пам’яті відомого гончара Ганжі Олександра Дорофійовича ( пленер проводиться в с.Жорнище з 2017 року щороку),

Гарним доповненням до експозиції виставки буде вишитий рушник села Жорнище та старовинні вироби декоративно-прикладного та ужиткового мистецтва, а саме старовинні рушники, ікони, ткані рушники, скатерки, килими, налавники, доріжки, жіночий і чоловічий одяг, тернові хустки, весільні атрибути, гончарні вироби (гладущики, горнята, миски . тощо), авторами яких є місцеві народні умільці Щедрість та гостинність жителів села ви відчуєте, скуштувавши смачні страви місцевої традиційної кухні, а також будете мати можливість помилуватися обрядовими хлібами, які представлять місцеві коровайниці.

Незабутню атмосферу вам створять народні аматорські колективи – ансамбль української пісні «Жорнищанка» Жорнищенської селищної ради (керівник Тетяна Шамрай) та інструментальний гурт «Завзяті холостяки» Іллінецького міського будинку культури (керівник Сергій Гошулей).

Презентуючи у столиці України мистецтво села Жорнище, що на Вінниччині, ви відчуєте справжній колорит народної культури, а також безмежну любов до рідного краю та традицій, що передаються від покоління до покоління нащадкам.

Тож запрошуємо вас, шановні кияни, здійснити подорож до чистих джерел народної творчості.

Урочисте відкриття виставки 24 вересня 2021 року 

Київ

Національний музей літератури України 24 вересня – 22 жовтня 2021р



Date   Опубліковано: 2021-10-21    



Інші Виставки